X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پنج‌شنبه 4 بهمن‌ماه سال 1386

چند روز پیش طبق قولی که به دخترم داده بودم برای خرید یک عدد جورچین (پازل) رفته بودم .

دنبال یه چیزی می گشتم که هم برای بچه ۳ ساله مفید فایده باشه و  اگر هم مال فرهنگ خودمون باشه ، چه بهتر .

دریغ ودرد !؟ که هر چه بیشتر گشتیم ، کمتر یافتیم .

و واقعا مصداق این جمله واقع شدیم : گشتیم نبود ، نگرد نیست .

هر چه که شما فکر کنید در خصوص کارتون های غربی ( از سیندرلا با آن وضع فجیع پوشش گرفته تا سرکار خانم باربی و بت من و شرک وان ، تو ، تری ش هم بود  ...) بود ولی یک نمونه نسخه ایرانی نمیشد پیدا کنید .

 

حالا ما نگفتیم بروید شعر حافظ و سعدی و چهره ابو علی سینا رو پازل کنید ولی اینقدرش که برای مان امکان دارد از قصه ها و شخصیتهای افسانه ای و اساطیری و حتی کارتون های میهنی استفاده بکنیم .

 

اینرا تعریف کردم از اتفاق سه چهار هفته پیش بگویم (که اگه نگم استخوان سوزد . سوزش این را تاب تحمل باشد .اگر گویم زبان سوزد ورنه مغز استخوان سوزد )

برای عید غدیر ما خواستیم هدیه کوچکی را به عبد صالح خدا تقدیم کنیم ، مثل حکایت فوق بر ما گذشت ولی این بار  در حوزه کارت تبریک !

اول دنبال یک کارتی با مضمون غدیر و یا مولا می گشتم . یافت می نشد و گفتیم حالا این نشد دنبال یه شعری زیبا از حافظ و سعدی و ... (مگر شعر شان دنیا را پر نکرده است )

و باز هم دریغ و درد . فقط می شد اُنلی فور یو و آی لاو یو و مای دیر ... آن هم به نظر من با زشت ترین ترکیب ممکن عرضه شده بود .

حالا اگر یه شعری هم از شعرای بلاد غربی هم می آوردند دل آدم کمتر می سوخت ولی ...

از ماست که بر ماست .

 

در کشوری و در شهری مثل تهران که روز به روز به تعداد پیتزا فروشی هایش افزوده و کتابفروشی تعطیل و به جای آن فست فود افتتاح می گردد چه انتظاری بیش از این می شود داشت .

 

در کشوری که پسر باهوش در اخبار سراسری هشت وسی توسط آقای ...به کسی اطلاق می گردد که اسم چند نفر از فوتبالیست ها را حفظ کرده بود .

 

کشوری که فوتبال گل کوچیک محله دارقوزآباد بولکینافاسو رو پخش زنده (که با فلان مقدار پول هم امتیاز پخشش را خریده )می گذارد و حتی یک برنامه جذاب و دیدنی درباره  مرحوم استاد سید جعفر شهیدی و بقیه بزرگان (  برنامه ای جذاب و سرمایه گذاری شده )پخش نمی کند چه انتظار بیهوده ایست ، اینها.

در کشوری که بیشترین روزنامه ورزشی در کل دنیا را دارد ( ما فقط بلدیم ورزش بخونیم بجای اینکه ورزش بکنیم خصوصا قسمت های دعوا و شایعه و نوع ماشین فلان کس ، فحش و فحش کاری و ...هزاران مورد مگو  )

 

هنوز هم یادمان نرفته زمانی که در رسانه ملی کودک خردسالی را نشان دادند که حافظ کل قرآن و ... بود و حتی دکتری افتخاری از ...داشت ، موج عظیمی از گرایش مردم به فرهنگ و قرآن به وجود آمد .

 

آه کجائید ، فردوسی ها ، بوعلی ها ، طوسی ها ، بیرونی ها ، غزالی ها ، صدراها ، سهروردی ها ، سعدی ها ، حافظ ها ، سبزواری ها ، طباطبایی ها ، خمینی ها ، همت ها ، چمران ها ، بهشتی ها ، مطهری ها ، باقری ها ، بابایی ها و ...

 

سینه ام بسیار سنگین است .

اوقات شما را هم تلخ کردم ، عفو بفرمائید .